Նախագահ Խաչատուրյանը ռազմավարական երկխոսության նպատակով կայցելի Հունաստան
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը 2026 թվականի փետրվարի 17-ին պետական ​​կարևոր այցով կմեկնի Հունաստան: Այս այցը ակնկալվում է ամրապնդել երկու ժողովուրդների միջև կապերը, քանի որ Նախագահ Խաչատուրյանը հանդիպումներ կունենա Հունաստանի նախագահ Կատերինա Սակելլարոպուլուի, վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի և կառավարության այլ կարևոր գործիչների հետ: Ակնկալվում է, որ քննարկումները կընդգրկեն թեմաների լայն շրջանակ, ներառյալ տնտեսական համագործակցությունը, տարածաշրջանային անվտանգության հարցերը և մշակութային փոխանակումը: Այցը ընդգծում է Հայաստանի հանձնառությունը՝ ամրապնդելու իր դիվանագիտական ​​և տնտեսական հարաբերությունները Եվրոպայում։ Այցի ընթացքում նախատեսվում են մի շարք բարձր մակարդակի հանդիպումներ և հանդիսավոր միջոցառումներ՝ ընդգծելով դիվանագիտական ​​այս ներգրավվածության նշանակությունը։ Երկու երկրներն էլ ձգտում են ամրապնդել իրենց գործընկերությունը՝ նպատակ ունենալով փոխադարձ աճն ու կայունությունը եվրոպական և եվրասիական տարածաշրջաններում։ Նախագահ Խաչատուրյանի այցի արդյունքը կարող է պոտենցիալ ճանապարհ հարթել երկկողմ նոր համաձայնագրերի և համագործակցության նախագծերի համար՝ ամրապնդելով Հայաստանի և Հունաստանի միջև երկարամյա բարեկամությունը։